top of page

         Сьогодні державна служба в Україні перебуває у стані панічного реформування, неясної кризової реорганізації, головна характеристика якої замовчування її сутності і знищення професіоналізму.

         Мало хто із всіх рівнів населення, у тому числі держані мужі і прості державні службовці, розуміють, що є відбувається і як проводиться боротьба із корупцією на шляху до Європи.

         А боротьби ніякісінької й не має. Адже в нові органи на керівні посади призначаються ті особи, які невідомо яким шляхом пройшли повз Закон України «Про очищення влади». 

Керівництво Державної інспекції України з питань праці, Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки при проведенні реорганізації територіальних інспекцій, управлінь не надали профспілковим організаціям та їх об’єднанням не пізніше ніж за три місяці до намічуваних звільнень інформації щодо цих заходів, включаючи причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватись, терміни проведення звільнень, не провели консультацій із профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом’якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень, що є порушенням норм статті 49-4 Кодексу законів про працю України,  статті 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

При попередженні про наступне вивільнення одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці не пропонувалась інша відповідна робота, що є порушенням норм статті 49-2 Кодексу законів про працю України.

При вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці не враховано переважне право залишення на роботі працівників з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці, що є порушенням норм статті 42 Кодексу законів про працю України.

На посаду начальника Управління Держпраці у Черкаській області прийнято особу, яка взагалі не має досвіду роботи у контролюючих чи наглядових органах і має сумнівне минуле як державний службовець.

При призначенні на посади начальника, першого заступника начальника та заступника начальника Управління, інші посади, які належать до третьої - сьомої категорій посад, не проводився конкурс, не оголошувались і не публікувались через засоби масової інформації  дані про  вакансії  посад  державних  службовців, що є порушенням норм статті 15 Закону України «Про державну службу». На деякі посади призначено осіб, які не працювали в органах, які реорганізуються, більше того не перебували на державній службі взагалі.     

Викладене свідчить про невиконання положень законодавства   щодо необґрунтованого звільнення державних службовців з посад, гарантій у разі звільнення з посади державної служби у зв’язку із скороченням чисельності або штату працівників, реорганізації органу державної влади.

 Проведено стажування першого заступника начальника управління. Назвати це стажуванням дуже важко! Чого так, бо у керівному складі управління не має жодного спеціаліста, який би мав хоч якість навички у реалізації державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на обласному рівні, державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, організації та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.

 Так що ватро очікувати величезних проблем у цій галузі в Черкаській області.

Протягом півроку паралельно існували як структури, які було реорганізовано, так і новостворені. Більше того, за весь цей час і по сьогодні новоствореною Державною службою України з питань праці не розроблено і не затверджено жодного документа, який би давав можливість їх посадовим особам реалізовувати функції державного контролю та нагляду.

При перевірках застосовуються бланки актів, приписів, інших матеріалів перевірок, затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 №390, зареєстровані у Міністерстві юстиції України, посадовими особами,  які реалізовують функції державного контролю та нагляду, самовільно змінені! Перевірки протягом липня і до 10 грудня поточного року проводились  державними інспекторами, які не пройшли відповідне навчання та перевірку знань!    

 Ця ситуація є нічим іншим як порушенням норм ст. 19 Конституції  України щодо дій органів влади,  їх посадових осіб лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

При цьому заробітна плата державним службовцям Управління Держпраці у Черкаській області виплачується із всіма заохочувальними виплатами: надбавками за високі досягнення або за виконання особливо важливої роботи і премії. Більше того, надбавка за високі досягнення встановлюється при призначенні на посаду, коли відсутня будь - яка інформаціїя про результати роботи, а тим більше про можливі досягнення. От Вам і професіоналізм керівників! І звідки їм відома природа додаткової заробітної плати, встановлена ст. 2 Закону України "Про оплату  правці", яка є  винагородою за додаткову, виконану понад посадові обов'язки, роботу.  

Чи не є насмішкою над всіма працюючими, пенсіонерами як працюючими так і не працюючими,  які сплачують податок із доходу, військовий збір, щоб наповнити державний бюджет, для виплати надбавок за високі досягнення або за виконання особливо важливої роботи у період коли не виконуються основні завдання державного органу!?

            Не зважаючи на зміни щодо прийому на роботу, не покращився стан справ із тіньовою зайнятістю. Результати інколи вражають: адже виникає нічим не оправданий ризик власним здоров’ям і життям таких найманих працівників. Яскравим прикладом цього є груповий нещасний випадок, що стався у лютому, із 9 особами, які, за поясненнями приватного підприємця, були небайдужими людьми і кинулись рятувати його майно, а це виробництво м’яких меблів, від пожежі. Наслідки для здоров’я потерпілих на пожежі будуть реальними через 10 років, а може й більше. А під час розслідування нещасного випадку потерпілі відмовлялись від пояснень, оправдовуючи своє перебування на місці пожежі.

         Не оправданий ризик життям закінчився смертельними наслідками 13 липня ще для 3 осіб, найманим працівником підприємства був тільки один. Двоє інших виконували роботи на умовах цивільно-правових договорів, зміст і підписи у яких, навіть не треба бути почеркознавцем, викликають  величезні сумніви. Більше того, підприємство утворило документи, за якими день нещасного випадку оголосило додатковим вихідним днем!? День видачі наказу про вихідний день п’ятниця, а вихідний - наступний понеділок.

         Практично всі смертельні нещасті випадки на будівництві влітку та восени поточного року стались із особами, що працювали за цивільно-правовими договорами. При цьому всі вони виконували основні статутні завдання суб'єктів господарювання.    

         То це саме та ситуація, що потребує реорганізації контролюючих органів із звільненням професіоналів?!

         Щодо мене особисто то я,  Хоменко Ольга Миколаївна відповідно до наказу Державної інспекції України з питань правці  від 03.04.2012 № 015-к працювала у Територіальній державній інспекції з питань праці у Черкаській області на посаді заступника начальника інспекції – начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно – правових актів у м. Черкаси.

         Відповідно до наказу Державної інспекції України з питань праці №121-к від 06 червня 2014 року, з 06 червня 2014 року я була призначена виконуючою обов'язки начальника Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області. На зазначеній посаді я фактично працюю на сьогоднішній день.

 Наказом Державної інспекції України з питань праці № 270-к від 10 листопада 2015 року 12 листопада 2015 року я звільнена з посади заступника начальника інспекції – начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно – правових актів Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області у  м. Черкаси  Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) України.    Назва посади у наказі про звільнення не відповідає назві посади, на яку мене було призначено у 2012 році та її назві у штатному розписі інспекції. Друга частина її назви не вміщує слів " Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області" після слів нормативно – правових актів.

         Я вважаю, що наказ Державної інспекції України з питань праці № 270-к від 10 листопада 2015 року про моє звільнення  12 листопада 2015 року з посади заступника начальника інспекції – начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно – правових актів Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області у  м. Черкаси  Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, є незаконним, таким що порушує право на працю.

         На момент видачі незаконного наказу я протягом останніх 17 місяців постійно працювала на посаді виконуючої обов'язки начальника Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області.

         Згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Змін в організації виробництва та праці не відбувалось, реорганізація Державної інспекції України з питань праці відбувалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.2014 № 442, якою утворено  Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з питань праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки.

На Державну службу України з питань праці покладено функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються, а також функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці та функції із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100  утворено, як юридичні особи публічного права, територіальні органи  Державної служби з питань праці, у тому числі Управління Держпраці у Черкаській області, шляхом злиття територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

У нашому випадку змін в організації виробництва та праці та скорочення чисельності і штатів у Територіальній державній інспекції з питань праці у Черкаській області  не було.

          Звільнення за пунктом 1 статті 40 КЗпП України може застосовуватись при скороченні чисельності або штату працівників, однак скорочення чисельності при реорганізації Територіальної державної інспекції з питань праці  у Черкаській області не було, чисельність працівників інспекції складала 30 осіб, а чисельність Управління Держпраці у Черкаській області, орган утворений в результаті реорганізації, складає 91 особа.

Не дотримано вимог ч. 3 ст. 49-2 КЗпП України, яка передбачає, що одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу, чим було порушено моє право на працю. Своє бажання працювати після реорганізації я  виклала у заяві на ім'я Голови Державної служби України з питань праці від 10.11.2015 року, на яку відповіді не отримала.

             Відповідно ст. 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

             Я, як особа, яка пропрацювала в інспекції більше 13 років, виконувала обов'язки начальника інспекції протягом більш ніж 1 рік і 5 місяців, маю досвід роботи більше 9 років у гігієні праці, функції якої віднесено до повноважень новоствореного Управління Держпраці у Черкаській області,   користуюсь переважним право залишення на роботі, передбаченим нормами статті 42 КЗпП України. За весь час роботи не мала жодного стягнення, заохочувалась більше 30 разів. Така є  ситуація і при звільненні начальника державної інспекції нагляду в промисловості та за об’єктами підвищеної небезпеки територіального управління Держгірпромнагляду у Черкаській області Завірюхи Володимира Яковича. 

         Відповідно до вимог ст. 47 КЗпП України при звільненні з ініціативи власника або уповноваженого ним органу він зобов’язаний у день звільнення видати копію наказу про звільнення.

         Звільнивши мене  12 листопада 2015 року із власної ініціативи за п. 1 ст. 40 КЗпП - зміни в організації виробництва та праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи організації, скорочення чисельності і штату, але в супереч вимогам ст. 47 КЗпП України в день звільнення не надав мені копію наказу про звільнення. Наказ про звільнення мене з посади, яку я не займала, мені не вручено і по сьогоднішній день.

Головою комісії з реорганізації Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області мені було надано на руки трудову книжку, яка не оформлена відповідно до вимог чинного законодавства України. А саме: до моєї трудової книжки не внесено інформацію стосовно мого призначення з 06 червня 2014 року на посаду виконуючої обов'язки начальника Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області відповідно до наказу Державної інспекції України з питань праці №121-к від 06 червня 2014 року. До моєї трудової книжки не внесено ряд заохочень за високий професіоналізм, багаторічну працю, вагомий особистий внесок у справу соціального захисту населення Міністерства праці та соціальної політики України, інших органів влади, місцевого самоврядування,  Федерації профспілок України, інших, що є порушенням ст. 48 КЗпП України.

         При звільненні мені не повідомлено письмово про нараховані суми, належні при звільненні, перед їх виплатою, що є порушенням норм ст. 116 КЗпП України.

         На момент видачі завідомо незаконного наказу про моє звільнення, я є членом виборних профспілкових органів, а саме:

  • заступником голови, членом президії Черкаської обласної профспілки працівників соціальної сфери, обрана у травні 2014 року, постанова від 20.05.2014 № К-3-2;

  • членом Центральної ради профспілки працівників соціальної сфери України, обрана у квітні 2015 рокуна ІІІ з'їзді Профспілки працівників соціальної сфери;

  • членом Ради Федерації профспілок Черкаської області, обрана у грудні 2010 рокуVІ звітно-виборною конференцією Федерації профспілок Черкаської області, у листопаді 2015 рокуУІІ звітно-виборною конференцією Федерації профспілок Черкаської області.

         Для  дотримання вимог чинного законодавства України при звільненні з ініціативи роботодавця повинні бути обов’язково отримані попередні згоди виборних профспілкових органів, членом яких я є, зокрема:

- президії Черкаської обласної профспілки працівників соціальної сфери,

- Центральної Ради профспілки працівників соціальної сфери України,

- Ради Федерації профспілок Черкаської області,

та вищого органу -   об'єднання професійних спілок, чим є Федерація профспілок України.

Згода цих органів не отримана, що є порушенням норм ст. 252 КЗпП України, ст. 41 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".

Про мою належність до вказаних виборних профспілкових органів Відповідачу 1 достеменно відомо із моїх заяв про збереження заробітної плати за час участі у роботі з'їзду профспілки, парламентських слуханнях, щотижневих звітів про роботу Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області.

         У наказі про звільнення зазначено лист – погодження Міністерства соціальної політики України від 06.10.2015 №15095/14-15/09. Зазначений лист – погодження Міністерства соціальної політики України від 06.10.2015 №15095/14-15/09 втратив чинність 6 листопада 2015 року.

         Про необхідність додержуватись законодавства про працю при реорганізації органів я закликала у виступі на пленумі Центральної Ради профспілки працівників соціальної сфери України, який проводився 21 жовтня і де запрошеними були заступник міністра соціальної політики Ярошенко та заступник голови комісії з реорганізації Державної інспекції України з питань праці Сажієнко В. В.  

         Щодо Завірюхи В. Я., то з ним при звільненні не проведено повний розрахунок: не виплачено компенсацію за всі не використані ним дні відпусток: основної та додаткової за стаж державної служби.

Оце такі результати сьогоднішньої  реорганізації.

Але реорганізація державної служби назріла, вона пов'язана в першу чергу із засиллям у ній випадкових людей через низьку заробітну плату та умовну можливість отримувати не трудовий дохід, написати корупцією навіть не піднімається рука, оскільки це слово "замилене" частим вживанням і відсутністю будь – якої роботи по її ліквідації.

"Випадкові  люди" не  випадково попали на державну службу, адже кожному зрозуміло, що на мінімальну заробітну плату прожити навіть скромно, маючи сім'ю і дітей не можливо! Питання оплати праці державних службовців було, є і залишається актуальним, адже рівень основної заробітної плати - окладу спеціалістів від рядового до завідувача сектором на обласному рівні вже давно дорівнює мінімальній заробітній платі. Мінімальна заробітна плата, згідно із законом, є оплатою за просту некваліфіковану роботу!

Заробітна плата державних службовців свідчить про порушення норм ст. 43 Конституції України щодо права на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею та заробітну плату не нижче від визначеної законом.

Не вирішеним залишається питання зміни розміру єдиного соціального внеску, що сплачується державними службовцями. Не зважаючи на зміну у формуванні розміру пенсії державних службовців з 90 відсотків середнього заробітку до 60 відсотків як для пенсії на загальних підставах, наймані працівники сплачують 3,6 відсотка, а державні службовці 6,1, що складає на 34,45 грн. більше щомісячно із розрахунку мінімальної заробітної плати.          

        

 

 

 

О. Хоменко, виконувач обов’язків начальника ТДІ з ПП у Черкаській області, заступник голови обласної профспілкової організації працівників соціальної сфери, член Ради Федерації профспілок області, член Центральної ради профспілки  працівників соціальної сфери України.

 

bottom of page