Порівняльна таблиця
змін до Концепції дерегуляції у сфері охорони праці та промислової безпеки
(з урахуванням пропозицій експертів на нараду січня)
Зміст відповідного положення проекту Концепції
5.1. Статтю 27 Закону України «Про охорону праці» доповнити частиною -
«У разі якщо норма нормативно-правового акту з охорони праці припускає неоднозначне тлумачення то вона не обов'язкова для виконання суб'єктами господарювання.»
5.2. Держпраці України вжити заходи щодо виключення з нормативно-правових актів з охорони праці не однозначних тлумачень, не конкретних визначень.
Зміст відповідного положення Концепції
Викласти у наступній редакції.
5.1. У статті 27 Закону України «Про охорону праці» дати конкретне визначення документам, що належать до нормативно-правових актів з охорони праці.
5.2. У статті 27 Закону України «Про охорону праці» визначити права і обов’язки суб’єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю) при неоднозначному (множинному) трактуванні їх у нормативно-правових актах з охорони праці.
6.1. Розробити єдиний спрощений Порядок декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки, який базується на відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
6.2. Законодавчо дати визначення об’єкту підвищеної небезпеки, машинам, механізмам, устаткуванню підвищеної небезпеки, роботам підвищеної небезпеки.
Викласти у наступній редакції.
6.1. З метою гармонізації вимог Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки» до Європейських норм (Директива 2012/18/ЄС) пропонуємо замість розробки Декларації безпеки об'єктів підвищеної небезпеки перейти на підготовку і направлення до місцевих органів виконавчої влади Звіту про заходи безпеки об'єкта підвищеної небезпеки.
6.2. Передбачити, що Звіт про заходи безпеки об'єкта підвищеної небезпеки надає тільки суб'єкт господарювання у власності або користуванні якого є об'єкт підвищеної небезпеки вищого рівня небезпеки.
Викласти у наступній редакції.
8. У порушення вимог Закону України «Про охорону праці» територіальні органи Держпраці України здійснюють реєстрацію підіймальних споруд, парових та водогрійних котлів, посудин, що працюють під тиском, трубопроводів пари та гарячої води посилаючись на вимоги нормативно-правових актів з охорони праці. Забороняється експлуатація устаткування без проходження процедури реєстрації в органах Держпраці. Основні принципи реєстрації устаткування закладені ще у СРСР і не змінені до теперішнього часу. Процедура реєстрації устаткування здійснює адміністративний тиск з елементами корупції на суб’єктів господарювання та значно ускладнює виробничу діяльність. При цьому реєстрацію і облік більшої частини устаткування суб’єкти господарювання здійснюють самостійно.
Пропонується забов’язати Держпраці внести зміни до нормативно-правових актів з охорони праці шляхом заміни норми щодо реєстрації устаткування в органах Держпраці на реєстрацію суб’єктами господарювання.
8. Державна політика у сфері охорони праці не враховує прагнень України до членства у Світовій організації торгівлі та Європейському Союзі. Рівень гармонізації національних стандартів з міжнародними та європейськими стандартами залишається надзвичайно низьким. Повільне реформування у цій сфері ускладнює інтеграцію України у світовий економічний простір.
Пропонується прискорити приведення нормативно-правової бази у сфері охорони праці та промислової безпеки у відповідність із сучасними вимогами та законодавством Європейського Союзу, а саме, першочергово:
-
Технічний регламент засобів індивідуального захисту (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 р. N 761);
-
Технічний регламент безпеки простих посудин високого тиску (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 268);
-
Технічний регламент ліфтів (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2009 р. N 465);
-
Технічний регламент канатних доріг для перевезення пасажирів (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2009 р. N 1076);
-
Технічний регламент знаків безпеки і захисту здоров'я працівників ліфтів (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 р. N 1262);
-
Технічний регламент безпеки обладнання, що працює під тиском (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 2011 р. N 35);
-
Закон України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» (щодо вибухових матеріали промислового призначення).